Тази седмица Aрменската общност в Пловдив отбелязва празниците Пун Парегентан (Сирни Заговезни) и “Дярънтарач” (Сретение Господне)
През тази седмица, Арменската църква в Пловдив отбеляза Пун Парегентан и Дярънтарач с празнична църковна служба, ритуал за новобрачните двойки и прескачане на символичния огън, който бе запален в двора на арменския църковен комплекс в Пловдив.
Пун Парегентан е подвижен празник, в зависимост от подвижността на Великден. От този ден започват Великите пости преди Великден.
Дярънтарач е един от най-почитаните празници, който се чества 40 дни след Рождество Христово (Според Арменската апостолическа църква Рождество е на 6-ти януари). На арменски Дярънтарач означава “Да излезем пред Господа”.
Четиридесет дни след раждането на Исус, Дева Мария завела своя Младенец в Йерусалимския храм, защото, според Мойсеевия закон, всяко първородно дете от мъжки пол трябвало да бъде представено на Бога.
„Дярънтарач” се чества и като ден на новобрачните двойки. В арменския храм „Сурп Кеворк“ в Пловдив, отец Храч Мурадян (духовен пастир на арменците в Пловдив) благослови младите семейства. Празникът продължи в двора на църковния комплекс с арменски народни танци на танцовите състави към ОАБС „Парекордзаган“ Пловдив.
Младежите и танцьорите придадоха автентична атмосфера под звуците на „Кочари“, „Тамзара“, „Ишханац бар“ и „Йереванян шурч бар“. Беше запален огън, който, според народния обичай, всички младоженци прескачат за здраве и за късмет за първородната рожба под снежен „дъжд“ от пуканки. След новобрачните двойки отец Храч Мурадян подкани всички присъстващи, малки и големи също да прескочат огъня за здраве и късмет и да се присъединят за танци покрай огъня.
Именници на Дярънтчрач са: Симон, Симеон, Симона, Сима, Храчухи, Храчиг, Хрануш, Храч, Храчя, Храйр, Пайлиг, Гайдзаг, Байдзар.