ИСТОРИЯ
Вокално инструментален ансамбъл “Еребуни” се създава през далечната 1971 година. Идеята е предложена на едно от заседанията на арменската организация “Ереван” в Пловдив от Агоп Дайджанян, педагог и преподавател в арменското основно училище „Степан Шахумян“, което днес носи името „Виктория и Крикор Тютюнджиян“. В техническата работилница на училището се събират около 8 души оркестър, а вокалните репетиции се провеждат в някоя от свободните класни стаи. Първата изява е през 1972 г. В репертоара все още има само 8 песни. От 1975 до 1991 година групата печели редица престижни награди и два златни медала на 7-мия републикански фестивал на художествената самодейност, което “Еребуни” постига благодарение на високия дух и отговорност не само на участниците в ансамбъла, а и на ръководителите си –Агоп Дайджанян и Кеворк Четинян. Много скоро името на ансамбъла се налага не само в Пловдив, но и в другите градове в страната. Чествания, концерти и мероприятия на общността не минават без участието на “Еребуни”.
През 1981 г. “Еребуни” за първи път напуска пределите на България, за да изнесе концерт в гр. Ереван, Армения. Не закъсняват и поканите от Гърция – плод на усилията и желанието на Мардик Месчиян, който тогава отговаря за групата от ръководството на Културно-просветна организация „Ереван“ – през 1984 г. “Еребуни” изнася концерт в градовете Атина и Комотини, през 1986 г. в Солун, а 1990 г. остава незабравими спомени от 10 дневното турне в Германия и Швейцария.
През март 2001 г. „Еребуни” изнася концерт в град Солун, по покана на местния клон на Общоарменски благотворителен съюз „Парекордзаган”, а през октомври, същата година, групата заминава за Мюнхен за да вземе участие във Фестивал на арменската песен и танци. На фестивала се очакват и изпълнители от други европейски страни. Преценили художествените достойнства на ансамбъла, домакините единствено на “Еребуни” не поставят ограничение във времетраенето на програмата. През същата година “Еребуни” чества своя 30 г. юбилей в Пловдив с голям концерт.
ВИС „Еребуни“ е обичан от арменците в цяла България. Няма град, който да не очаква с нетърпение концертите им и неведнъж е посрещал групата – Русе, Хасково, Бургас, Варна, Силистра, Добрич, Шумен или Сливен.
Последните изяви на групата са през 2016 г., когато по покана на Арменско църковно настоятелство от град Комотини, Гърция, ВИС „Еребуни“ изнася концерт в града. В творческата програма на групата през 2016 г. се осъществиха още четири концерта в Добрич, Шумен, Русе, две участия в София – по повод Деня на Независимостта на Армения на 21 септември и на Празник на етносите на 25 септември.
Групата не е прекъсвала през годините своята творческа дейност, но въпреки превратностите на съдбата, която принуждава част от музикантите да тръгнат по неведоми житейските пътеки, днес те са отново заедно. В състава на „Еребуни“ са преминали много солисти и музиканти. А днешната формация даде път и на млади солисти, които се вписаха в 45-годишния модел на групата без усилие, с много желание и с любов към музиката.
Група „Еребуни“ остава уникална заради това, че всички участници винаги са били и продължават да бъдат като едно семейство независимото от различната си възраст.
Солисти: Мери Мовсесян – Калудова, Такухи Везирян, Марина Спасова, Хари Шишманян и Хованес Караохлуян
Оркестър: соло китара и бозуки – Ардаш Ерниасян – ръководител и един от първите китаристи на групата, соло и ритъм китара Пламен Манафски, бас китара – Харутюн Татеосян, клавир – Ани Гелгелян, барабани – Михран Бъздикян, перкусии – Агоп Караохлуян
Те бяха част от групата! ПОКЛОН!:
Агоп Дайджанян – основател и вдъхновител на групата; Кеворк Четинян – ръководител на оркестъра; Саркис Саркисян – диригент на оркестъра; Мардик Месчиян – ментор на Еребуни; Томас Туманян – солист; Сирухи Тумаян – музикант; Хазарос Иснеян – озвучител